I když se již blíží konec letních prázdnin, nic vám nabrání v tom, zajet si ještě na vodu. Sjíždění řek v ČR patří mezi jedny z nejoblíbenějších dovolených a výletů. Kam se vydat na nejlepší vodácké řeky, co si vzít s sebou a na co nezapomenout, vám poradí následující článek.
Vodácké trasy na Moravě

Morava. To nejsou jen pohoří s vysokými horami, ale také krajina plná sjízdných řek. Klidných, i těch divočejších. A není jich vůbec málo. Mezi nejoblíbenější řeku severní Moravy patří Opavice. Řeka prochází volnou krajinou, ale i strmými svahy a zářezy v Děhylově. Oblíbené v Moravskoslezském kraji jsou také řeky Odra a Ostravice. O kousek níž křižuje krajinu řeka Morava, která patří k nejoblíbenějším tokům střední Moravy. Svou pouť navíc můžete zakončit v malebné Olomouci. Sjízdnost řeky Moravy je velmi přívětivá. Na otázku kam na vodu s dětmi odpoví samotná řeka Dyje. Vodní trasa začíná pod nádrží Nové Mlýny a končí kousek od rakouských hranic u Břeclavi. Díky rovinné krajině Jižní Moravy cesta plyne pomalu a klidně jak na raftu, tak kánoi. Benefitem plavbě po Dyji jsou krásné výhledy na památky v Lednicko-Valtickém areálu.

Klidné i divoké Čechy

Čechy jsou na řeky a vodácké trasy velmi bohatou krajinou. Můžeme si zde vybírat z klidnějších i divočejších řek s různými úrovněmi sjízdnosti. Ze šumavských hor se vynořuje velmi oblíbená řeka Vltava. Vodácké trasy na jihu Čech vychází od Borové Lady, přes scenerický Český Krumlov do Českých Budějovic. Trasy dále pokračují po Vltavě směrem na Prahu. Bohužel překážky na plynulé plavbě tvoří četné přehrady Vltavské kaskády.

Mnoho navštěvovaných vodáckých tras se nachází také na mnohých přítocích řeky Vltavy. Jedním z nich je i řeka Sázava. Vodácké trasy Sázavy lemují četné památky hradů a zámků. Sjíždění řeky můžete spojit i s festivaly, které se zde konají. Dalším oblíbeným cílem vodáků je řeka Berounka. Řeka Berounka vzniká soutokem řek Mže a Radbuza v Plzni a protéká Plzeňským a Středočeským krajem, až do soutoku s Vltavou v Praze. Vodácky nejatraktivnější úsek řeky je její horní tok. Od Plzně do Roztok a dále z Berouna do Dobřichovic. Berounka je jednou z nejkrásnějších řek ČR a jednou z mála, kde plujete krajem bez silnic, volnou přírodou.

Poslední významnou vodáckou trasu, kterou zmíníme, se nachází na řece Ohři v severo-východních Čechách. Ohře se ne náhodu také řadí k nejkrásnějším řekám, po kterých můžete plout. A to díky přilehlé krajině a městům, kterými protéká. Tok prochází Sokolovem, Karlovými Vary, Chebem a Kadaní.

Co si vzít s sebou

Délka vodáckých zájezdů se může lišit v závislosti na okolnostech. Můžeme si naplánovat jednodenní výlet, trasu na víkend, nebo dokonce zájezd na mnoho dnů. U všech typů zájezdu však musíme mít stále na paměti, že budeme z velké části odkázání pouze na sebe. Nejdůležitějším bodem je stravování. Nemůžeme se spoléhat na vybavenost českých kempů, jelikož ty stále nejsou na úrovni našich západních sousedů. A dávat si pořád párek v rohlíku a burgery s napodobeninami masa přeci nechcete. V tomto případě jsou namístě trvanlivá jídla. Nejlépe hotovky ve sklenicích, uzavřených obalech. Na vodě potřebujete hodně sil a energie. Netřeba se výběrem jídla omezovat. Klidně si můžete vzít s sebou zavařené české klasiky jako guláš, svíčkovákuře na paprice.

Nepodceňujte ani hygienu. České kempy dokáží překvapit i nepříjemně. Proto nezapomínejte na základní hygienické potřeby. Vlhčené ubrousky, antibakteriální gely, toaletní papír apod.. Samozřejmě když jedete na vodu, počítejte s tím, že se namočíte. Více oblečení na škodu rozhodně nebude. Nezapomínejte na uzavíratelné vodu nepropustné sáčky, kde můžete beze strachu schovat doklady a peněženky. Pomocníkem bude vodácký průvodce. Ať už v papírové podobě nebo formou mobilní aplikace. O přepravu všech věcí se bát nemusíte. Vše schováte do barelů, které si vozíte s sebou na lodi.

Ať už se vydáte na vodácké dobrodružství po kterékoliv z výše uvedených řek, nikdy nepodceňujte pořádnou přípravu. Není nic horšího, než zkažená dlouho očekávaná dovolená nebo výlet.