Dovolená u moře má rozhodně své výhody, ale pokud vás nebaví trávit celé dny na lehátku u vody, tak to nebude správná volba. Co se s námi letos vydat na dovolenou pod stan! Nejenže ušetříte, vše si naplánujete podle sebe a zažijete dobrodružství, ale zároveň si připomenete, jak je v přírodě krásně. Připravili jsme pro vás malý návod, se kterým bude plánovaní takové dovolené hračka.


Čím se při plánovaní řídit?

U tzv. stanovačky musíte nejvíce času věnovat přípravě a plánování. Existuje více možností, kde se dá kempovat, ale záleží na vašich požadavcích. Jedna z variant je, že se po cestě zastavíte na líbivé krajince, nebo louce a tam přespíte. To však z hlediska bezpečnosti úplně nedoporučujeme.
Co se týče popularity i pohodlí, bezkonkurenčně vítězí kempy. Na internetu si můžete vybírat z velkého množství, například stránka camping.info vám nabízí přehled těch nejoblíbenějších kempů v ČR. Některá místa vám dokonce zajistí i vlastní stan, takže budete mít o starost méně. A jak zjistíte, podle čeho si zvolit? Položte si tyto otázky.

  • Jaké má kemp vybavení?
  • Kolik stojí?
  • Umístění kempu?
  • Nachází se poblíž nějaké potraviny/obchod/místo ke koupaní?
  • Kolik stanů se do kempu vejde?
Dovolená

Na co nezapomenout a co naopak nechat doma?

,,Kdo je připraven, není překvapen‘‘ a to při balení pod stan platí dvojnásob! Pokud se na tento typ dovolené chystáte poprvé, určitě se vám budou hodit rady a tipy, co s sebou… a od toho jsme tady my!

1. Dočasný příbytek

Na stanu nikdy a za žádných okolností nešetřete. Nejenže nevíte, jaké přírodní katastrofy vás mohou potkat, ale takový kvalitní stan vám vydrží i na další sezónu. S výběrem se nebojte obrátit na odborníka ve specializované prodejně. Aby se vám dobře spalo, potřebujete spacák, polštář či jinou alternativu postele. Určitě nezapomeňte na náhradní kolíky a něco na jejich zatlučení. Pokud si budete u stanu chtít i posedět, pořiďte si skládací židle a stůl. Protože větší romantika než sedět u ohně a pozorovat hvězdy zkrátka neexistuje.

2. Jídlo

Určitě by se našli lidé, kteří by tvrdili, že kemp strava je nezdravá a jednotvárná. Ale záleží jen na vás, jak to pojmete. Můžete si už dopředu přichystat jídelníček, ať toho s sebou netaháte zbytečně moc. Určitě si pořiďte vařič (a k němu sirky, či zapalovač), základní nádobí (nůž, otvírák, talíře aj.), hlavně žádné zbytečnosti a pohlídejte si správné nabroušení nože.

Velice populární se staly předpřipravené pokrmy, které stačí s předstihem nakoupit a máte vystaráno. Co si takhle k obědu dát španělského ptáčka nebo guláš jako od babičky? Všechno je možné s hotovými pokrmy.

3. Oblečení

Dovolená pod stanem není žádná módní přehlídka, takže neupřednostňujte styl před pohodlím a teplem! Nejlépe, aby kousky byly voděodolné a z kvalitního materiálu. Myslete také na to, že v noci teploty klesnou až o několik stupňů, takže několikavrstvému pyžamu zdar! Buďte připraveni jak na horké slunečné dny (kraťasy, plavky, kšiltovka), tak na ty deštivé a chladné (pláštěnka, gumáky, mikina).

4. Tipy

To, že s sebou máte mít doklady, lékárničku a mapu vám radit nebudeme, to už je taková dovolenková klasika. Ale na repelent proti hmyzu by leckdo mohl zapomenout! Protože vás čekají dny plné zážitků a přírodního dobrodružství, můžete toho využít a všechno dokumentovat. A to buď formou psaní deníku, nebo focení a točení videí. K tomu se pojí nabíjecí zařízení, a to hlavně externí, které byste si měli pořídit. V přírodě a kempu to s elektřinou nebude vždy úplně snadné.
Cíl cesty je ale naprosto jasný! Užít si dovolenou ve své režii, odpočinout si od města a načerpat energii.

Stanování